Liczenie kart w blackjacku

Liczenie kart w blackjacku

Strategią, która nie tylko minimalizuje przewagę kasyna, ale również zwiększa szanse na wygraną gracza, jest technika liczenia kart. Istnieje kilka wariantów liczenia kart: proste liczenie kart, standardowe liczenie kart i profesjonalne liczenie kart. Warianty te różnią się sposobem liczenia kart oraz stopniem trudności. Przyswojenie tych technik wymaga posiadania naprawdę dobrej pamięci i długiej nauki. W pewnych okolicznościach gracz ma podczas gry przewagę. Przewaga powstaje jeżeli w boxie, z którego rozdawane są karty, zostanie więcej kart wyższych (dziesiątek i kart z obrazkiem) niż kart niższych. Dla krupiera oznacza to gorszą sytuację, ponieważ reguły mogą go zmusić do wyciągnięcia dalszej karty. Gracz może pozostać z dowolną liczbą punktów, jednak krupier, jeżeli ma 16 punktów, jest zmuszony do wyciągnięcia kolejnej karty. Tym większe ryzyko krupiera, że przekroczy 21 punktów, im więcej wysokich kart pozostanie w boxie. Ta wiedza stanowi podstawę liczenia kart w blackjacku. Jeżeli gracz wie, że kasyno ma mniejszą szansę, może zwiększać stawkę. Sprytni gracze, którzy umieją liczyć karty, nazywani counters, mogą osiągnąć nad kasynem aż 2,5% przewagę, gdy wykorzystają technikę liczenia kart w połączeniu z podstawową strategią. Podstawą techniki liczenia kart jest policzenie wartości wszystkich rozdanych kart. Przy przekroczeniu określonej wartości stawki zwiększają się.

Prosta metoda liczenia kart w blackjacku

Nawet początkujący gracz zrozumie prostą metodę i zdoła się jej nauczyć. Jest ona oparta na liczeniu dziesięciopunktowych kart w talii w stosunku do pozostałych słabszych kart. Im więcej wysokich kart pozostaje, tym jest wyższe prawdopodobieństwo zyskania dobrej kombinacji przez gracza i tego, że krupier przekroczy 21 punktów (jeżeli nie ma minimalnie 16 musi dobrać kolejną kartę). I odwrotnie, im więcej niskich kart pozostaje w talii, tym większą przewagę ma krupier. Można to łatwo zapamiętać, gdyż jedna trzecia kart ma wartość dziesięć + as. Jeżeli w talii pozostanie więcej niż 1/3 "dziesiątek", ewentualnie wiele asów, gracz powinien podwoić stawkę. Przy odwrotnym stosunku stawkę należy zniżyć o połowę.

Standardowa metoda liczenia kart w blackjacku

Standardowa metoda liczenia kart w blackjacku dokładniej pokazuje stosunek wysokich i niskich kart podczas gry. Każda karta ma przydzielony numer i suma jest kalkulowana podczas rozdawania:

  • +1 dla niskiej karty o wartości 2,3,4,5,6,7
  • 0 dla karty o wartości 8 i 9
  • -1 dla karty o wartości 10
  • -2 dla Asa

Przy dodatniej sumie rozdanych kart, w talii pozostało więcej wysokich kart o wartości 10. Przy ujemnej sumie w talii pozostało więcej niskich kart. Im wyższa jest suma dodatnia, tym większa prawdopodobność że krupier przekroczy 21 punktów, więc gracz może zwiększać stawki. I odwrotnie, przy wysokiej sumie ujemnej szanse krupiera są wyższe. Podczas gry trzeba podejmować decyzję jedynie na podstawie wyliczonej sumy rozdanych kart. Na wysokość Twoich stawek nie może wpłynąć dotychczasowy przebieg gry, a dokładnie to czy do tej chwili wygrywałeś czy przegrywałeś. Tylko w ten sposób uzyskasz maksymalny efekt wykorzystania strategii gry w blackjacka. Jednocześnie musisz nauczyć się liczyć karty automatycznie i szybko, aby krupier niczego nie zauważył.

Profesjonalna metoda liczenia kart w blackjacku

Profesjonalna metoda liczenia kart nie jest niczym nowym. Jest to dokładniejsza, udoskonalona metoda standardowa. Umożliwia dokładne określenie szans w każdym momencie gry i dzięki niej zawsze wiesz, który krok jest statystycznie najkorzystniejszy. Jej wynik bywa w dłuższej perspektywie najlepszy, ale jednocześnie jej opanowanie jest najtrudniejsze a pomyślne wdrożenie w życie wymaga bardzo szczegółowej nauki i wiele doświadczenia. Na kompletne wyjaśnienie i zrozumienie tej metody nie ma tu miejsca, polecamy zatem sięgnąć po literaturę, którą można znaleźć w internecie.

Wady i zalety liczenia kart w blackjacku

Od razu na początku trzeba powiedzieć, że liczenie kart nie za bardzo da się wykorzystywać w kasynie online z powodu mieszania wszystkich kart w każdej grze. W kasynie tradycyjnym nie lubią graczy liczących karty i wykorzystywane są tam różne metody, aby zniechęcić takich graczy do gry u nich. Tacy gracze więc próbują wtopić się w tłum, często zmieniają stoły, odwiedzają różne kasyna i często udają przypadkowych turystów lub graczy, którzy rzadko grają.

Blackjack