Zasady gry karcianej blackjack

Zasady gry karcianej blackjack

Blackjack – ponadczasowa gra hazardowa

Wejść do świata hazardu oznacza zajrzeć za drzwi kasyn, klubów i sal gier. Właśnie w tych miejscach możesz zagrać w najpopularniejszą grę karcianą Blackjack, znaną także pod innymi nazwami np. „Oczko“, „21“. Zasady gry w Blackjacka są, w przeciwieństwie do innych gier karcianych, proste i jednakowe prawie na całym świecie. Przed grą „na poważnie“, zapoznaj się z podstawowymi zasadami gry i weź udział w kilku rundach testowych w online grach z blackjackiem za darmo.

Podstawowe zasady, zaczynamy grać w Blackjacka

Blackjack jest rozgrywany przy półkolistym stole. Na równej stronie stoji krupier, nazywany także „dealerem“. Za półkolistym stołem są miejsca dla graczy, którzy uczestniczą w grze. Gra hazardowa Blackjack jest rozgrywana taliami z 52 kartami. W kasynach najczęściej gra się z sześcioma taliami kart.

Przed rozpoczęciem gry hazardowej Blackjack, musisz kupić sobie żetony. Pieniądze położysz na stole. Krupier je zabierze i da Ci ich równowartość w żetonach. Zasady kasyn nie pozwalają na to, abyś pieniądze dawał krupierowi bezpośrednio do ręki.

Gdy już masz żetony, obstawiasz zakład na wyznaczonym miejscu na stole i gra Blackjack może się rozpocząć. Dealer dokładnie potasuje karty i każdemu graczowi (oraz sobie) rozda najpierw jedną kartę, która będzie odkryta. Następnie krupier rozda graczom kolejną kartę, przy czym karta graczy będzie odkryta, a krupiera zakryta. Każdy gracz, a więc i krupier, zaczyna grę z dwoma kartami. Gracze nie mogą dotykać kart.

Zwycięstwo w grze karcianej Blackjack

Twoim celem w grze karcianej Blackjack jest pokonanie krupiera. Możesz go pokonać w ten sosób, że suma Twoich kart będzie wyższa od sumy kart krupiera albo tak, że nie przekroczysz sumy 21 punktów, jeśli przekroczy ją krupier. Twoją idealną wygraną może być kombinacja kart o nazwie Blackjack, którą tworzą as i karta o wartości 10.

Suma (wartość) kart nie może przekroczyć wartości 21, która jest najwyższą możliwą kombinacją kart dla wygranej. Jeśli wartość tę przekroczysz, przegrasz swój zakład i zakończysz grę. Porażka najcześciej jest określana jako „Bust/break“.

Wartości kart w Blackjacku

Karty od 2 do 10 mają swoją wartość liczbową, widoczną na karcie.

Karty obrazkowe J – Jack (Walet), Q – Queen (Dama) i K – King (Król) mają wartość 10.

As może mieć wartość 1 albo 11, w zależności od tego, co bardziej odpowiada graczowi w danej sytuacji.

Zasady Blackjacka

Po rozdaniu kart możesz zdecydować, w jaki sposób będziesz grać dalej. Jeśli właśnie nie masz na ręku Blackjacka, czyli układu asa i karty o wartości 10, masz kilka opcji:

  • Hit/Draw – bierzesz od krupiera kolejną kartę.
  • Stand – czekasz, nie bierzesz kolejnej karty.
  • Double – podwajasz stawkę. W tym przypadku bierzesz od krupiera jeszcze jedną kartę i kończysz grę.
  • Split – rozdzielasz karty. Jeśli masz karty o jednakowej wartości, możesz je rozdzielić i grać osobno z każdą kartą. Pierwotną stawkę powinieneś jednak podwoić.
  • Surrender – poddajesz się. Poddać się możesz zawsze wtedy, gdy nie ufasz swoim pierwszym dwóm kartom. Wtedy tracisz tylko połowę swojego zakładu.
  • Insurance – ubezpieczasz się. Ubezpieczyć możesz się na wypadek, gdyby krupier miał Blackjacka. Na ubezpieczenie można przeznaczyć połowę stawki, a wypłaca się je w stosunku 2:1. Prawdopodobieństwo, że krupier będzie miał Blackjacka jest jednak tak małe, że ubezpieczenie się nie opłaca.

Kiedy gracze wyczerpią już wszystkie możliwości ruchu, krupier odkrywa swoją drugą kartę. Jeśli wartość jego kart wynosi 17 albo więcej, to musi czekać. Oznacza to, że nie ciągnie kolejnej karty. Krupier musi dobrać kolejną kartę, jeśli wartość jego kart wyniesie 16 albo mniej.

Krupiera obowiązuje zasada, że jeśli kombinacja kart nie przekroczy 21 punktów, to as ma zawsze wartość 11 punktów. Jeśli jednak przekroczyłaby 21, to wtedy as może przyjąć wartość 1 punktu.

Jeśli krupier przekroczy 21 punktów, wszyscy gracze, którzy pozostali w grze, wygrywają swój zakład.

Jeśli krupier nie przekroczy 21 punktów, to wtedy wygrywają tylko ci gracze, których wartość kart jest jak najbardziej zbliżona do 21 i jednocześnie wyższa od krupiera.

Jeśli gracz ma taką samą sumę punktów co krupier, gra kończy się remisem i gracz nie wygrywa, ani nie przegrywa. Stawka może zostać przeznaczona na następną grę.

Strategie w Blackjacku

Blackjack jest chyba jedyną grą hazardową, w której, korzystając z odpowiedniej strategii, możesz z kasyna odejść z wygraną. Swoje szanse na wygraną możesz zwyższyć liczeniem kart, co nie wymaga szczególnych zdolności matematycznych. Nie musisz liczyć każdej karty. Wystarczy, że skupisz się na kartach o wartości 10. Co jest jednak ważne w grze Blackjack, to to, że karty o wartości 10 są korzystne dla gracza i na opak, karty o niższej wartości są korzystne dla krupiera.

Blackjack